Pořady v planetáriu

Se zvířátky o vesmíru

Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali raketovou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlí. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na hvězdářské základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně


Neuvěřitelný vesmír

Vezmeme vás na krátkou exkurzi do vesmírné zoo a na několika exemplářích, vám ukážeme, co můžete od vesmíru čekat. Proletíme si naší sluneční soustavu, ukážeme si, kde a jak vznikají hvězdy a jak probíhá jejich život. Co to jsou černé díry, Galaxie a zda je vesmír tak nekonečný, jak si doopravdy myslíme.


Záhada temné hmoty

Nevíme, co je její podstatou, nikdy jsme ji neviděli. Víme však, že temná hmota tvoří většinu látky ve vesmíru, která působí gravitací. Ovlivňuje pohyb hvězd a galaxií, působí jako gravitační čočka. Fyzikové se snaží objevit její částice pomocí urychlovače v CERN a zachytit je v podzemní laboratoři Gran Sasso


Zpátky na měsíc

Dokumentární show Zpátky na Měsíc představuje výzvu k obnovení letů na přirozenou družici Země a týmy, které se zapojily do soutěže Google Lunar XPrize o 30 milionů dolarů. Poslední astronauti opustili povrch Měsíce před více než čtyřiceti lety – přišel čas pro novou generaci výzkumníků.


Ze Země do vesmíru

Vesmír zkoumáme již dlouhá staletí a přešli jsme od prostého pozorování očima, přes důmyslné přístroje měřící pohyb těles na obloze, až k dalekohledům s nejrůznějšími detektory. Z jednotlivých měření jsme seskládali fascinující mozaiku pozorovatelného vesmíru a je teď na vás, abyste si ji prohlédli a nechali se unést krásou vesmírných těles a struktur.


Vidím, vidíš, vidíme.

Napadlo vás někdy, proč vidíme? Odpověď je na první pohled jednoduchá: díky světlu ze Slunce, které osvětluje předměty kolem nás. Ale jak světlo vzniká? A jak je v oku zařízeno to, že vnímáme obrazy předmětů? Sledujte cestu světla z nitra hvězd, přes zemskou atmosféru a oko až do lidského mozku. Během ní pochopíte nejen podstatu vzniku světla, ale i stavbu lidského oka a princip vidění.


Dvě malá sklíčka

Jsou vynálezy, které zcela pozměnily život lidí a díky kterým je náš život pohodlnější, zábavnější a delší. Co ale způsobil vynález dalekohledu? Otevřel nám okno do vesmíru a dramaticky změnil naše vnímání sebe samých jako obyvatel planety Země. Spolu se dvěma školáky a astronomkou budeme sledovat vývoj dalekohledů a připomeneme si objevy, které učinili významní vědci vyzbrojení důmyslnou pozorovací technikou


Bohové a hvězdy starých Mayů

Mayové byli doslova posedlí časem. Se zbožnou úctou se věnovali jeho počítání a pozorování pohybu nebeských těles. Film nás zavede do vybraných mayských měst, kde si prohlédneme stavby orientované do astronomicky význačných směrů, kamenné stély i nástěnné malby. Také nás seznámí s hlavními mayskými bohy a se základními vlastnostmi mayského kalendáře.


Hvězdy Faraonů

Nechcete podniknout malý výlet do Egypta? Posuneme Vás o šest tisíc let zpátky do minulosti, do období největšího rozmachu této říše, do doby, kdy faraonové stavěli pyramidy. Prohlédnete si staré egyptské chrámy s astronomickými motivy a poznáte, jak staří Egypťané vnímali hvězdy, jaká měli souhvězdí a jak je využívali ve svůj prospěch při každoročních záplavách Nilu. Součástí představení je i živě moderovaný úvod s projekcí hvězdné oblohy v délce asi 20 minut.


IBEX – Hledání hranice sluneční soustavy

Staňte se součástí vědeckého týmu, který zkoumá hranice mezi Sluneční soustavou a okolní galaxií. Film IBEX představuje misi NASA IBEX (Interstellar Boundary Explorer). Během promítání se diváci dozvědí, jak družice IBEX v kosmickém prostoru sbírá atomy hmoty, které nám pomohou určit hranice sluneční soustavy. Proletíte se celou Sluneční soustavou až na její okraj. Tento film je určen těm, kteří mají zájem o výzkum vesmíru a chtějí o něm získat další informace. Ve filmu spolu hovoří dva zvídaví mladí lidé. Jejich rozhovor doprovází komentáře vědců a inženýrů, kteří se účastnili programu IBEX a družici sestrojili.